Dünyanın Öbür Ucunda Kim var?

Çok sevilen Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var? kitabının devam kitabı olan Dünyanın Öbür Ucunda Kim Var? her yaştan okur için bir antropoloji atlası.

SKU: 34f229cc55c5 Category:

Description

Çok sevilen Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var? kitabının devam kitabı olan Dünyanın Öbür Ucunda Kim Var? her yaştan okur için bir antropoloji atlası.
12 bin yıl ö nce d ünyadaki bütün insanlar acıkınca ya avlanıp ya da ormandan yiyecek toplayıp yiyorlardı. Yiyecek bulamazlarsa da göçüyorlardı . Art ı k d ünyadaki insanların çoğu yüksek binalarda yaşıyor, marketlere gidip nereden geldiğini bilmedikleri yiyecekleri tüketiyorlar. Fakat hepsi değ il. D ünyanın birçok yerinde hâlâ avlanarak, göçerek, kendi yiyeceklerini ve kıyafetlerini üreterek, binlerce yıllık geleneklerini koruyarak yaşayan milyonlarca insan var. Mesela dünya haritasının sağ alt tarafına gitsen, Avustralya ’ da 65 bin yıldır geleneklerini yaşatan Aborjinlerle karşılaşacaksın. Oradan biraz yukarı çıkarsan Endonezya ’ da, annelerin y ö nettiği Minangkabau insanlarını g ö receksin. En yukarıya doğru gidersen, Kuzey Kutbu ’ nun yakınlarında her yıl kızakla 1500 kilometre yol giden Nenetlere rastlayacaksın. Biraz ısınmak için güneye gidersen, Tanzanya civarında 10 bin yıldır aynı şekilde yaşayan Hadzabe kabilesine selam verebilirsin. Sola doğru devam edersen gezegene en az karbon ayak izi bırakan orman insanları Pigmelerin çadırlarına misafir olabilirsin. Okyanusu aşı p G üney Amerika ’ ya geçersen erkeklerin kadınların soyadını aldığı Kuna kabilesine uğramayı ihmal etme. Amazonlara yolun düşerse, gece hamaklarda uyuyan Tikuna kabilesini ziyaret edebilirsin.
 
Yeni Zelanda ’ dan Kolombiya ’ ya, Peru ’ dan Japonya ’ ya, Hindistan ’ dan Meksika ’ ya, Kongo ’ dan Rusya ’ ya dünyanın ö bür ucunda kimlerin nasıl yaşadığını, neler yaptığını merak ediyorsan, bu kitap tam sana g ö re!
 
(Tanıtım Bülteninden)
 

Additional information

book-author

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Dünyanın Öbür Ucunda Kim var?”

Your email address will not be published. Required fields are marked *